Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Golczewo Zakład Usług Publicznych w Golczewie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Artykuł

Dlaczego opłaty za wodę i ścieki w gminie drożeją.

     W dniu 3 marca br. na sesji Rady Miejskie w Golczewie została podjęta uchwała o podwyższeniu opłat za zużytą wodę i odprowadzane ścieki. Czy taka podwyżka jest konieczna? O uzasadnienie projektu przedmiotowej uchwały poprosiliśmy kierownika Zakładu Usług Publicznych w Golczewie (ZUP) pana Marka Maślaka.

     ZUP każdego roku na 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie, przedstawia burmistrzowi wniosek o ich zatwierdzenie. Burmistrz sprawdza czy taryfy zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy i weryfikuje koszty pod względem celowości ich ponoszenia.

     Przedstawiony projekt jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Budownictwa w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

     Zakład Usług Publicznych w Golczewie każdego roku ustala niezbędne przychody do potrzeb obliczania cen i stawek planowanych na następny rok obowiązywania taryf uwzględniając w szczególności koszty eksploatacyjne. Te koszty planuje się na podstawie ewidencji księgowej kosztów sporządzonej zgodnie z przepisami rachunkowości, z uwzględnieniem planowanych zmian warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w roku obowiązywania taryfy. Koszty planuje się również na podstawie kosztów wynikających z inwestycji modernizacyjno – rozwojowych i ochrony środowiska, ustalonych na podstawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w następnym roku obrachunkowym.

     ZUP dołączył do przedstawionego projektu uchwały dotyczącej zmiany w stawkach taryfowych za wodę i ścieki zestawienie wykonanych prac w poprzednim roku obrachunkowym (załącznik nr 1).

    Dodatkowym załącznikiem do przedstawionego projektu jest również wieloletni plan inwestycyjny sporządzony przez ZUP i Burmistrza Golczewa przy akceptacji Skarbnika Gminy Golczewo określający zadania inwestycyjne na lata 2016-2020 i wynikające z  nich  niezbędne nakłady finansowe w rozbiciu na poszczególne lata (załącznik nr 2).

      Na wysokość cen wody i przyjętych na oczyszczalnię ścieków wpływają przedstawione powyżej zadania inwestycyjne wynikające z przyjętego planu oraz koszty eksploatacji i modernizacji istniejących urządzeń wodno- kanalizacyjnych poniesione przez zakład w poprzednim okresie rozrachunkowym. Dodatkowym czynnikiem generującym koszty na oczyszczalni ścieków jest jej wykorzystanie możliwości przerobowych. Oczyszczalnia ścieków w Golczewie posiada trzy biobloki o mocy przerobowej po 400 m³ każdy co daje możliwość oczyszczenia do 1200 m³ ścieków na dobę. Wykorzystanie mocy przerobowej oczyszczalni ścieków oscyluje w okolicach 25%. Z tego względu jeden bioblok jest wyłączony z bieżącej eksploatacji. Skanalizowanie pozostałych miejscowości gminy w tym w szczególności Wysokiej Kamieńskiej i wiosek leżących pomiędzy Wysoką Kamieńska a Golczewem spowoduje zwiększony dopływ ścieków na oczyszczalnię, lepsze wykorzystanie potencjału oczyszczalni a co za tym idzie zmniejszy koszty jednostkowe ponoszone na oczyszczanie ścieków.

       Wzrost cen i stawek opłat taryfowych w projekcie uchwały za okres od 1.04.2016 do 31.03.2017 roku wyniósł 0,11 zł za 1 m3 dostarczonej wody oraz 0,20 zł za 1m3 ścieków przyjętych  na oczyszczalnię dla wszystkich odbiorców usług.  

      Średnie zużycie wody i co za tym idzie ilość odprowadzanych ścieków przez indywidualnych odbiorców usług którzy posiadali dostęp do sieci kanalizacyjnej w roku ubiegłym wyniósł 1,83 zł/m3 na statystycznego mieszkańca gminy Golczewo.

      Zakładając średnie zużycie wody w ilości 2m³ miesięcznie na osobę wzrost cen wyniósł w proponowanych taryfach 0,72 zł na mieszkańca gminy z uwzględnieniem wzrostu ceny wody oraz opłatę za ścieki i abonament.

       W przypadku braku dostępu do sieci kanalizacji sanitarnej wzrost ceny wyniósł 0,245 zł obejmujący dostawę wody i abonament.

 

      Przez okres ostatnich trzech lat cena wody i odprowadzanych ścieków wzrosła o 1,08 zł na mieszkańca gminy Golczewo z założeniem pobierania 2 m3 wody i odprowadzania takiej samej ilości ścieków. W okresie 2014-2015 ten wzrost wyniósł 0,36 zł, 2015 -2016 – 0 zł, 2016-2017 – 0,72 zł.

      Proponowany wzrost cen umożliwi Zakładowi Usług Publicznych w Golczewie wykonanie planowanych zadań inwestycyjnych, właściwą eksploatację i utrzymanie istniejących urządzeń wodno-kanalizacyjnych przy zachowaniu płynności finansowej zakładu.

            Dodajmy również, że zaproponowane ceny są jednymi z najniższych w regionie.

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 zestawienie wykonanych prac.pdf (PDF, 95.24Kb) 2016-03-04 11:04:37 585 razy
2 plan inwestycyjny.pdf (PDF, 80.69Kb) 2016-03-04 11:04:37 542 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Stępień 04-03-2016 10:56:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Stępień 04-03-2016
Ostatnia aktualizacja: Marcin Stępień 04-03-2016 11:04:37